Olimpiya Oyunlarına qatılacaq idmançılarımızın tam siyahısı

Sərbəst güləşçilərimiz Olimpiya Oyunlarına tam heyətlə qatılacaq.

Rio de Janeyro şəhərində keçiriləcək XXXI Yay Olimpiya Oyunlarına və XV Yay Paralimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmış idmançılarımızın siyahıları açıqlanıb.

Gənclər və İdman Nazirliyindən ANS PRESS-ə verilən məlumata görə, siyahıda 50 idmançının adı yer alıb. Güləş üzrə yığmalarımız Rio de Janeyro Olimpiya Oyunlarına 13 vəsiqə qazanıb. Sərbəst güləşçilərimiz Olimpiya Oyunlarına tam heyətlə qatılacaq, komandamız 6 mümkün vəsiqənin hamısını əldə edib. Yunan-Roma güləşçilərimiz 4, qadın güləşçilərimiz isə 3 çəki dərəcəsində vəsiqəyə sahibdirlər.

Rio 2016-nın tanıtım videosu

S/S

Soyadı, adı

İdman növü və fənni

1.

Səlimov Albert

Boks (60 kq)

2.

Elvin Məmişzadə

Boks (52 kq)

3.

Pərviz Bağırov

Boks (69 kq)

4.

Cavid Çələbiyev

Boks (56 kq)

5.

Lorenzo Sotomayor

Boks (64 kq)

6.

Abdulkadir Abdullayev

Boks (-91 kq)

7.

Məhəmmədrəsul Məcidov

Boks (+91 kq)

8.

Yana Alekseyevna

Boks (60 kq)

9.

Skidan Hanna

Atletika (çəkic tullama)

10.

Nazim Babayev

Atletika (üç təkanla tullanma)

11.

Hayle İbrahimov

Atletika (5000 m. məsafəyə qaçış)

12.

Aleksandr Aleksandrov/Boris Yotov

Akademik avarçəkmə (2000 m. ikinəfərlik qayıq)

13.

Valentin Demyanenko

Kanoe (200m. birnəfərlik qayıq)

14.

İnna Osipenko-Rodomska

Kayak (200 m. birnəfərlik qayıq)

15.

İnna Osipenko-Rodomska

Kayak (500 m. birnəfərlik qayıq)

16.

Yure Meqliç

Kanoe-slalom (birnəfərlik qayıq)

17.

Elvin Mürsəliyev

Yunan-Roma güləşi (75 kq)

18.

Rövşən Bayramov

Yunan-Roma güləşi (59 kq)

19.

Rəsul Cunayev

Yunan-Roma güləşi (66 kq)

20.

Sabah Şəriəti

Yunan-Roma güləşi (130 kq)

21.

Saman Təhmasibi

Yunan-Roma güləşi (85 kq)

22.

Mariya Stadnik

Qadın güləşi (48 kq)

23.

Anjela Doroqan

Qadın güləşi (53 kq)

24.

Yuliya Ratkeviç

Qadın güləşi (58 kq)

25.

Mircəlal Həsənzadə

Sərbəst güləş (57 kq)

26.

Toğrul Əsgərov

Sərbəst güləş (65 kq)

27.

Məhəmmədhacı Xatiyev

Sərbəst güləş (86 kq)

28.

Xetaq Qazyumov

Sərbəst güləş (97 kq)

29.

Cəmaləddin Məhəmmədov

Sərbəst güləş (125 kq)

30.

Cəbrayıl Həsənov

Sərbəst güləş (74 kq)

31.

Marina Durunda

Bədii gimnastika

32.

Oleq Stepko

İdman gimnastikası

33.

Petro Paxnyuk

İdman gimnastikası

34.

Komanda hesabında 4 nəfər

Ağır atletika

35.

Komanda hesabında 4 nəfər

Ağır atletika

36.

Komanda hesabında 4 nəfər

Ağır atletika

37.

Komanda hesabında 4 nəfər

Ağır atletika

38.

Radik İsayev

Taekvondo (+80 kq)

39.

Fəridə Əzizova

Taekvondo (67 kq)

40.

Milad Beigi Harçeqani

Taekvondo (-80 kq)

41.

Patimat Abakarova

Taekvondo (49 kq)

42.

Maksim Averin

Velosiped (şosse)

43.

Olqa İsmayılova

Velosiped (keyrin)

44.

Olqa İsmayılova

Velosiped (sprint)

45.

Maksim Şemberev

Üzgüçülük (400 metr məsafəyə kompleks üzmə)

46.

Maksim Şemberev

Üzgüçülük

(1500 met məsafəyə sərbəst üsulla üzmə)

47.

Sabina Mikina

Qılıncoynatma (sablya)

48.

Rostislav Pevtsov

Triatlon

49.

Olqa Senyuk

Kamandan oxatma

50.

Ruslan Lunyov

Güllə atıcılığ

Rio-2016
Rio-2016

Rio de Janeyro şəhərində keçiriləcək XV Yay Paralimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmış idmançılarımızın siyahısı

S/S

Soyadı, adı

İdman növü və fənni

1.

Kamil Əliyev

Paralimpiya atletika (uzunluğa tullanma)

2.

Elçin Muradov

Paralimpiya atletika (uzunluğa tullanma)

3.

İradə Əliyeva

Paralimpiya atletika (nizə tullanma)

4.

Yelena Çebanu

Paralimpiya atletika (100 m. qaçış)

5.

Yelena Çebanu

Paralimpiya atletika (400 m. qaçış)

6.

Rəfiyev Rüfət

Paralimpiya atletika (100 m. qaçış)

7.

Cəbrayılov Elmir

Paralimpiya atletika (200 m. qaçış)

8.

İlham Zəkiyev

Paralimpiya cüdo (+100 kq)

9.

Ramil Qasımov

Paralimpiya cüdo (73 kq)

10.

Səfərov Rövşən

Paralimpiya cüdo (81 kq)

11.

Bayram Mustafayev

Paralimpiya cüdo (60 kq)

12.

Ramin İbrahimov

Paralimpiya cüdo (66 kq)

13.

Kənan Abdullaxanlı

Paralimpiya cüdo (-100 kq)

14.

Səbinə Abdullayeva

Paralimpiya cüdo (57 kq)

15.

Dzmitri Saley

Paralimpiya üzgüçülük

16.

Roman Saley

Paralimpiya üzgüçülük

17.

Elşən Hüseynov

Paralimpiya powerlifting

18.

Rəzm Azər Əhməd Mahboub

Paralimpiya powerlifting

19.

Taranova Yelena

Paralimpiya atıcılıq (10 m Air Pistol SH1)

Olimpiya oyunları avqustun 5-dən 21-dək Braziliyanın Rio de Janeyro şəhərində keçiriləcək. Azərbaycan idmançıları da adıçəkilən yarışlarda təmsil ediləcəklər. 

 

Advertisement Banner

Şərhlər